ESPRiTE
pierwsze automatyczne urządzenie oświetleniowe z wymiennym źródłem LED
Kiedy odwiedzamy sale teatralne często spoglądamy na sprzęt oświetleniowy w nich zamontowany i przekonujemy się, że obok nowoczesnych aparatów wiszą urządzenia wiekowe, które jednak nadal wykorzystywane są w codziennych spektaklach. Postęp jest nieunikniony, ale czy zdajecie sobie sprawę, że dotychczas żaden z uznanych producentów sprzętu oświetleniowego nie zaproponował systemowego rozwiązania, które zapewni równie długą pracę urządzeń ledowych jak jest to w przypadku urządzeń na lampach halogenowych czy wyładowczych? Pierwszym producentem, który postanowił zwrócić uwagę na ten problem, jest ROBE Lighting.
W starych aparatach gdy urządzenie zaczynało słabo świecić wystarczyło wymienić lampę i działało dalej, niemalże jak nowe. Dlatego często w teatrach spotykamy oprawy które mają kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. W urządzeniach ledowych proces degradacji źródła postępuje znacznie wolniej, ale też postępuje i urządzenie po kilku latach intensywnej eksploatacji zaczyna świecić coraz gorzej. Parametry źródła pogarszają się i coraz trudniej „spasować” kilka opraw by świeciły tak samo… Przy profesjonalnych realizacjach jest to nieakceptowalne, ale szybki postęp technologiczny sprawił, że producenci przyjeli strategię sprzedaży urządzeń bez zapewnienia systemowego zamiennika dla zastosowanego źródła LED. Nie możemy po prostu kupić nowej lampy LED by „odświeżyć” urządzenie i sprawić by znów świeciło jak nowe. Oznacza to tyle, że kupując takie urządzenie zgadzamy się na kilka lat używania oprawy, która będzie się degradowała, aż do momentu gdy nie będziemy w stanie używać jej do jakościowych produkcji… i co wtedy? Producent oferuje serwisowo nowe źródło LED, ale koszt jego wymiany niejednokrotnie jest wyższy niż zakup nowego urządzenia. Co wtedy zrobić z oprawami które mamy? W zasadzie mamy dwa wyjścia: 1. możemy oddać je do muzeum lub 2. wyrzucić do śmieci… Która opcja bardziej Wam się podoba???
Na szczęście pojawiła się trzecia opcja, jeśli zaczniemy myśleć już teraz o tym co może nas czekać w przyszłości… ROBE ESPRiTE to pierwsze na świecie urządzenie, które wyposażono w wymienne źródło LED. „Żarówka led” zastosowana w tym modelu nie jest droga, można ją kupić w profesjonalnych punktach z żarówkami i wymienić we własnym zakresie, w każdym momencie gdy stwierdzimy, że trzeba to zrobić by urządzenie świeciło z najlepszą jakością. Dlatego ESPRiTE to dobra inwestycja na długie lata!